ГЛОБУС

Коронавирусот удри по најбогатите: Најголемите бизнисмени за само еден ден загубија 120 милијарди евра

Петстотини најбогати луѓе на светот загубија за еден ден вкупно 139 милијарди долари (повеќе од 120 милијарди евра), а берзите се „блокираа” по стравувањето дека ширењето на коронавирусот ќе ја…

ЕКСТРАВАГАНЦА

МАЈМУНЛУК

Медиумски мрак во најава: „Среќна нова 1949 година“ – Операторите одлучија да го прекинат реемитувањето на сите домашни и странски телевизии

Кабелските и телеком-операторите донеле одлука да прекинат со реемитување на сите домашни и странски телевизии, освен на јавниот сервис. Одлуката за прекин на реемитувањето е веќе донесена од страна на…

МЕДИТЕРАНО

Снежни хотели во Скандинавија за поразличен зимски одмор

Барате малку поразличен зимскиот одмор оваа година? Хотелите направени од снег и од мраз не се новост, но сега треба да се одлучите да преноќите таму повеќе од кога било.…

9 дестинации за евтин одмор во 2020 година

Најдобрите спомени се случуваат на одмор, па ако сакате да резервирате патување, овие дестинации треба да ги земете предвид. Според едно истражување во кои биле опфатени 42 дестинации, трошоците за…

МОДЕРНО

„НУ ПОГОДИ“ – ФИЛХАРМОНИЈАТА ЈА СВИРИ МУЗИКАТА ОД ЦРТАНИТЕ ФИЛМОВИ ОД 1970-ИТЕ И 1980-ИТЕ

Филхармонијата ја завршува сезоната концертот на отворено во Градскиот парк во Скопје на 29 јуни од 21 часот. Насловен е „Ну Погоди“ и станува збор за уникатен проект, при што…

СОЧНО

Човекот што успеал да ѝ одолее на Мерилин Монро: „Зрачеше со силна сексуална енергија и цело време флертуваше со мене“

Зрачеше со силна сексуална енергија и секое нејзино движење беше набиено со неа. Се качив на галеријата и така ја сликав, а таа цело време флертуваше со мене“, откри Киркланд.…

Според науката Бела Хадид е најубава жена на светот

Тим од научници кои се занимаваат дури и со најситните црти на лицето, ја избраа најубавата манекенка на светот. Според нивната анализа, жена која има совршено пропорционално лице, со поклопување…

ТОПКИ

Мајк Тајсон му се „ситеше“ на Вајлдер за поразот? (видео)

Мајк Тајсон беше еден од најрадосните гледачи во Лас Вегас откако боксерот кој го носи името во негова чест, Тајсон Фјури стана ВБЦ шампион со доминантна победа над Дионтеј Вајлдер.…