ГЛОБУС

Портпаролот на Путин ја опиша борбата со коронавирусот: Не можеш да разликуваш јагоди од пилешко

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков, кој го прележа коронавиурсот, го опиша своето искуство во текот на боледувањето, а како една од највпечатливите работи го издвои губењето на сетилото на вкус…

ЕКСТРАВАГАНЦА

МАЈМУНЛУК

ТРАМП ПОТПИША ИЗВРШНА НАРЕДБА КОЈА ОВОЗМОЖУВА ТВИТЕР И ФЕЈСБУК ДА БИДАТ ТУЖЕНИ ЗА ОБЈАВЕНА СОДРЖИНА

Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која се отстранува дел од законската заштита што ја добиваат социјалните медиуми. Тоа значи дека компаниите како Фејсбук и Твитер ќе можат да бидат тужени за…

МЕДИТЕРАНО

Бисерот на Ситонија: Погледнете ја најегзотичната плажа во Грција

И оваа година Грција е една од најбараните дестинации за летување. Сепак, за оние кои ги нервира тоа да слушаат познат јазик наоколу, постои една плажа на која ќе имаат…

Снежни хотели во Скандинавија за поразличен зимски одмор

Барате малку поразличен зимскиот одмор оваа година? Хотелите направени од снег и од мраз не се новост, но сега треба да се одлучите да преноќите таму повеќе од кога било.…

МОДЕРНО

„НУ ПОГОДИ“ – ФИЛХАРМОНИЈАТА ЈА СВИРИ МУЗИКАТА ОД ЦРТАНИТЕ ФИЛМОВИ ОД 1970-ИТЕ И 1980-ИТЕ

Филхармонијата ја завршува сезоната концертот на отворено во Градскиот парк во Скопје на 29 јуни од 21 часот. Насловен е „Ну Погоди“ и станува збор за уникатен проект, при што…

СОЧНО

Човекот што успеал да ѝ одолее на Мерилин Монро: „Зрачеше со силна сексуална енергија и цело време флертуваше со мене“

Зрачеше со силна сексуална енергија и секое нејзино движење беше набиено со неа. Се качив на галеријата и така ја сликав, а таа цело време флертуваше со мене“, откри Киркланд.…

Според науката Бела Хадид е најубава жена на светот

Тим од научници кои се занимаваат дури и со најситните црти на лицето, ја избраа најубавата манекенка на светот. Според нивната анализа, жена која има совршено пропорционално лице, со поклопување…

ТОПКИ

Милер со „мајагери“ го поздрави тренерот кога го замени (видео)

Томас Милер на „инетресен“ начин го поздрави својот тренер, после победата на Баерн Минхен на гостувањето кај Унион Берлин. Милер беше заменет во 89-та минута и поради задолжителното социјално дистанцирање…