Жртви, срушени згради, општа паника кај народот во погодените подрачја од силниот земјотрес во Турција (видео)

Силниот земјотрес што ја погоди Турција, предизвика општа паника во повеќе турски градови, притоа принудувајќи жителите да ги напуштат своите домови и да излезат на улица.

Земјотресот од 6,8 степени, покрај предизвиканата материјална штета, како што потврди министерот за внатрешни работи на Турција, за сега однесе и четири човечки животи.

Епицентарот бил на 218 километри од турскиот град Газиамтеп и 34 километри од Елазиг.

https://www.instagram.com/p/B7tpufjgQso/?utm_source=ig_embed