Полицијата во Хонг Конг пукаше со вистински куршуми, застрелан 21-годишен демонстрант (видео)

Едно момче е рането кога полицијата во Хонг Конг отвори оган врз демонстрантите во текот на новата блокада на метрото и патиштата во овој град, пренесоа локалните медиуми. Ранетото момче се наоѓа во критична состојба.

Објавена е видео снимка на која се гледа полицаец како за врат фаќа еден демонстрант, а потоа пука во момчето коешто брзо им се им се приближи.

Полицијата соопшти дека ранетото момче е префрлено во болница, каде е операрно. Болнички извори наведуваат дека станува збор за тешко рането 21-годишно момче.

Полицијата од Хонг Конг првпат употреби вистински куршуми во текот на протестите во август, кога беа ранети двајца тинејџери.

Демонстрантите повторно кренаа блиокади на повеќе локации во градот предизивкувајќи нова ескалација од насилство, додека антивладините протести влегуваат во шестиот месец.