Протести во Чиле: Маж му најде друга примена на знакот „STOP“

Сантијаго – Човек со изразени мускули и  капуљача кој се заштитува со сообраќаен знак означен со „стоп“ среде судирот со чилеанската полиција за време на протестите стана симбол на отпорот.

Сликата е споделена илјадници пати на социјалните мрежи, при што корисниците ја гледаат како романтичен херој на борбата со полицијата која трае веќе три недели.

Мажот го добил прекарот „ПареМан“ или „Капетан Паре“ затоа што „пареа“ на шпански значи „стоп“, а фотографијата за прв пат ја направил фотографот на Ројтерс, Хорхе Силва на автопатот Аламеда.

„Тој беше многу впечатлива фигура во првите редови на протестите бидејќи летаа камења, а полицијата употреби солзавец за да растера сè“, рече Силва, додавајќи дека човекот исчезнал веднаш по неговото фотографирање.

Оттогаш, неговиот лик често ги цртаат карикатуристи.

Фразата PareMan стана омилена на социјалните мрежи и за некои се смета дека е „првиот чилеански протестен суперхерој“ кои започнаа со порастот на цените за јавниот превоз, а се прошири на незадоволство поради ниските плати и пензиите, високите комунални услуги и лошите перформанси јавни услуги.

Гвидо Салинас, чилеански карикатуристи и илустратор на стрипови, на Инстаграм напиша дека ПареМан не можел да сонува колку неговиот чин на држење на знак „стоп“ бил претскажување, во моментот на обвинувањата против чилеанската полиција за злоупотреба на човековите права и повисоки пензии  и да се намалат комунални стапки.

“Има нешто симболично за штитот на овој млад бунтовник што можеби не го сфатил во тоа време. Тој беше вовлечен во гнев одкој никој не може да избега денес, и тоа беше само неговиот начин на заштита на себе”, напиша Салинас.

Досега најмалку 23 лица се убиени во протестите во Чиле, повеќе од 1.650 демонстранти и 800 полицајци се повредени, а повеќе од 7.000 лица се уапсени.