“РАСПУКА” Етна, за да не потсети дека нема играње со природата

Еден од ретките активни вулкани во Европа, Етна кој се наоѓа помеѓу сицилијанските градови Месина и…

Најочекуваниот ден во каленадрот на “смартфоните”

Изглегувањето на наследникот на iPhone ХЅ, наречен iPhone 11, сигурно е најочекуваниот момент во светот на…

Дали рециклираните пластични патишта ќе помогнат да ја спасииме планетата?

Пластичниот отпад е дефинитивно најзагрижувачкиот момент на секоја држава. Ова претставува нерешен проблем дури и на…

Историска трка на легендарните буба, пегличка, стокец, југо, фиќо и рено четворка

Организирањето на трка на легендарните автомобили од бивша Југославија кои и ден денешен сеуште се возат…

Освои титула па му се кренаа акциите. Директорот на Валенсија избегна бакнеж од новинарка (видео)

Валенсија по кој знае колку време освои титула, и тоа таа од шпанскиот клуп. По завршувањето…

Клоп си ги погодуваше “своите деца” во интервју за УЕФА (видео)

Во пресрет на финалето од Лигата на шампионите, Јурген Клоп го интервјуираа од УЕФА. Баш досетлив…

Јапонците почнаа да отвараат кафулиња за гушкање

Јапонците дефинитивно се нација поразлична од сите други. Кај нив нивото на упорноста, дисциплината и трудољубивоста…

Племе еволуирало поради престојот под вода

Морските номади, или племето Бајау се жив доказ дека човечкиот организам е чудо на природата и…

По донесувањето на новиот закон, секој Филипинец треба да засади 10 дрвца пред завршувањето на своето образование. Резултатот е 525 милиони нови дрвjа за само една генерација

Замавот на глобалното затоплување го крена светот на нозе. Дури и државите кои не го потпишаа…

Рио де Жанеиро, Сон или Јаве

Рио де Жанеиро е основан во 1565-та година, а неговиот првичен назив бил „São Sebastião do…