Новинар за Ѓоковиќ: Погледнете го, понекогаш си мислите прекарот Ноле значи (NO sty-LE)

Деновиве, пред почетокот на Вимбелдон, тенисерите се во центарот на вниманието, а еден од најголемите критичари…

Метеоролозите предупредуваат! Пеколните температури дорпва доаѓаат! Дали ќе се повтори летото од 2003-та кога поради горештините починаа 70.000 луѓе?!

Водечките европски климатолози и метеоролози предупредуваат дека “потенцијално историски смртоносен топлотен бран ќе ја погоди Европа”.…

Еди Рама повторно брилира модно (фото + видео)

Денеска во Албанија се одржуваат локални избори, а премиерот Еди Рама одлучи повторно да биде во…

Откриена палата стара 3.400 години откако реката се повлче поради суша

Германски и курдски археолози открија античка палата стара 3.400 години во коритото на реката Тигрис, откако…

ТИМАНФАЈА: Национален парк кој изгледа како површината на Марс

Кога националните паркови се во прашање, тие во природното наследство на секоја земја заземаат посебно место.…

9 бизарни работи кои биле “нормални” во минатото

Ако мислите дека денеска луѓето прават необични работи, треба да го проверите нашето неодамнешно минато. Некои…

ОХРИД ГО БРИШАТ ОД ЛИСТАТА НА УНЕСКО: РЕГИСТРИРАНИ 1.076 ДИВОГРАДБИ, ОД КОИ 409 НА КРАЈБРЕЖЈЕТО НА ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО

Најголемиот туристички центар во Македонија, градот Охрид кој со својата убавина привлекуваше илјaдници туристи, ја губи…

„НУ ПОГОДИ“ – ФИЛХАРМОНИЈАТА ЈА СВИРИ МУЗИКАТА ОД ЦРТАНИТЕ ФИЛМОВИ ОД 1970-ИТЕ И 1980-ИТЕ

Филхармонијата ја завршува сезоната концертот на отворено во Градскиот парк во Скопје на 29 јуни од…

10 ЖИВОПИСНИ ПАТУВАЊА СО ВОЗ НИЗ ЕВРОПА

Не постои подобар начин да се видат селата и природата низ Европа, од патување со воз.…

Франција денес: Измерени највисоки температури во историјата

Топлотниот бран ја погоди скоро цела Европа, но во францускиот град ”Gallargues-le-Montueux” во петок на 28…