Диета по гликемиски индекс, за интензивно топење на мастите

Во последните неколку години е започната револуција во нутрицонизмот наречена гликемиски индекс врз која се засноваат…

НАЈУБАВИТЕ ЗАЈДИСОНЦА ВО СВЕТОТ : Селцето Оиа на Санторини во Грција

Чудата на природата се безбројни, но еден од најубавите моменти што Мајката природа може да ни…

Зошто Куба никако не беше спомената во серијата „Чернобил”?

Серијата која го надмина рејтингот на легендарната  “Игра на тронови”, уште на самиот почеток на нејзино…

Таткото на фудбалот “распали од корна” (видео)

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино изведе корнер, останатото е историја. Gianni Infantino taking a corner really…

Најбезбедни земји во случај на Трета светска војна

Поминаа децении од последната тотална војна во која го фрли светот на колена. Милиони однесени животи,…

Турски “ѓубретари” отвориле библиотека со фрлени книги

Градската комунална хигиена во Анкара има своја библиотека, а сите книги ги нашле работниците на претпријатието…

Дали конечно ќе се испостави дека ширењето ХИВ било намерно заради истребување на црната раса?!

Поранешен „платеник“ призна за британски „Гардијан“ дека црните Јужноафриканци намерно биле заразени со ХИВ со цел…

Затворска казна до 10 години за корисниците на криптовалути

Индиската влада разгледува закон со кој насјтрого ќе го казни тргувањето, копањето со криптовалути и тоа…

Постои држава во која пратениците немаат советници, сами си го плаќаат кафето и се возат со јавен превоз

Шведска е пример за безброј аспекти како треба да изгледа една модерна држава, но во скромноста…