Слатка носталгија: Овие сладоледи ги обожувале децата кои пораснале во поранешна Југославија

Детството кое го имале децата во времето на поранешна Југославија било целосно поразлично од она кое…

Нов австралиски вид на пчела, го доби името по ликот од ”Игра на тронови”

Нова врста на пчели, откриена во Австралија го доби името ”Ноќниот Крал” по негативецот од популарната…

Која е разликата помеѓу џелато и сладолед

Иако на италијански џелато значи сладолед, сепак секој Италијанец ќе се навреди ако му кажете дека…

Поставени клацкалки на ѕидот на мексиканско-американската граница

Клацкалките кои ги постави архитектот Роналд Раел на американско-мексиканската граница го воодушевија светот, посебно оние кои…

Ловец на годината

Етиопјаните во еден ден засадија 350 милиони дрвја

Етиопјаните во еден ден успеаа да засадат 350 милиони стебла, со што го срушија светскиот рекорд,…

Најзагаденото море во Европа

Францускиот нститут за истражување на морињата Ифремер, тврди дека Средеоземното море е најзагаденото во цела Европа.…

Најслатката роденденска забава на светот

Во зоолошка градина на југот на Кина минатата недела организирана е голема прослава- 18 младенчиња од…

Џејсон Статам важи за еден од најголемите холивудски фраери, а еве со што се занимавал пред актерството

Британскиот актер Џејсон Статам веќе со децении е еден од најпопуларните холивудски актери, а иако има…

Научниците тврдат: Среќата зависи од здравјето и пријателите, а не од богатството

Истражувањата низ годините велат дека справувањето со ментално здравствените проблеми е поефикасно од намалување на сиромаштијата…