Амазонската прашума е на пат да стане савана

Интензитетот на уништување на шумите на бразилската Амазонска прашума е толку голема што  се смета дека…

Италијанскиот остров Капри, оаза на Тиренското Море

Капри е одалечен околу еден час пат по вода од Наполи. Кога ќе пристигнете на препознатливото…

Од новиот топлотен бран во Европа умираат луѓе, а во опасност е и Нотр Дам

Се очекува температурите во поголемиот дел на западна Европа денес повторно да достигнат рекордни нивоа, во…