Што всушност преставува фатална жена „Femme Fatale“

Фаталната жена, femme fatale, (француски назив за „смртоносна жена“), е еден од најстарите женски архетипови. Постои…

Од каде потекнува вегетаријанството

Вегетаријанската исхрана стана многу популарна низ целиот свет во текот на последните децении. Историјата на овој…

Џони Деп на носилки, тврди дека го претепала поранешната сопруга

На интернет се појави фотографија од актерот Џони Деп, кој лежи на носилки по, како што…

Британка му роди бебе на својот брат, и му стана тетка

Дваесет и седумгодишната Шапел Купер од Далсон, неодамна роди женско дете за својот брат и неговиот…

Пронашол јајца од диносаурус стари 66 милиони години, додека си играл во песокот

Десет годишно момче од Кина, додека си играл во песокот пронашол фосилизирано гнездо од диносаурус со…

Куче си го даде животот спасувајќи бебе од кобра (видео)

Во еден двор на Филипините две кучиња си ги жртвуваа животите да спречат кобра да влезе…

Амазонската прашума е на пат да стане савана

Интензитетот на уништување на шумите на бразилската Амазонска прашума е толку голема што  се смета дека…

Италијанскиот остров Капри, оаза на Тиренското Море

Капри е одалечен околу еден час пат по вода од Наполи. Кога ќе пристигнете на препознатливото…

Од новиот топлотен бран во Европа умираат луѓе, а во опасност е и Нотр Дам

Се очекува температурите во поголемиот дел на западна Европа денес повторно да достигнат рекордни нивоа, во…

Кога мрзеливоста се исплати (галерија)

Постои една изрека во Англискиот јазик: „Ако сакаш најефикасно и најбрзо да завршиш некоја работа, тогаш…