Достоевски: Кога богатството е изгубено, ништо не е изгубено, кога здравјето е изгубено, скоро се е изгубено

Фјодор Михајлович Достоевски бил голем руски писател познат како еден од првите претставници на психолошкиот реализам…

Зигмунд Фројд: Пред да си дијагностицирате депресија, осигурајте се дека не сте опкружени со идиоти

Зигмунд Фројд е еден од најконтроверзните научници на 20 век кого студентите по психологија од целиот…

Нарконон Балкан: 15 години успех во борбата против дрога и алкохол

Неодамна Нарконон Балкан здружение, центар за едукација, превенција и рехабилитација од зависности прослави 15 години постоење.…

”Victoria’s secret” ја вработи првата трансродова манекенка

Валентина Сампајо од Бразил, стана првата трансродова манекенка која е ангажирана од „Викторијас сикрет“, откако пред…

Ако некогаш сте се прашувале кој е врвот од Тоблероне

 Врвот на обвивката од чоколадата Тоблероне навистина постои. Станува збор за Матерхорн (4.478 мнм) врв кој…

Во утопискиот град Ауровил, нема полиција, политика и пари

Ауровил е утописка градска структура во кој е овозможено на мажите и жените од било која…

Грција: Aко има дете во кола и пушиш – 1.500 евра казна

Со парична казна од 1500 евра и одземање на возачката дозвола за еден месец може да…

Мало мече не сака да го испушти од прегратка човекот кој го спасил од пожарот (видео)

Во последните денови се локализирани десетина пожари на териториja од 3.700 хектари во сибирската република Јакутија,…