Што се случува со планетата: Горат и Канарските острови (видео)

Пожapoт на Канарските острови е надвор од кoнтрола, а плaмeнот се издигнува 50 метри во височина.…

Роден под среќна ѕвезда: Гром удри неколку сантиметри од него (видео)

Американецот Ромулус Макнејл имал ужасно многу среќа додека поминувал низ универзитетски кампус во Конвеј, во Јужна…

Споредба на советите за слабеење пред 100 години и денес

Во првиот број на списанието Reader’s Digest, објавено во 1920 година, е објавена статија со наслов…

НАУЧНО ДОКАЖАНО: Темното чоколадо штити од депресија

Умереното консумирање темно чоколадо значително го намалува ризикот од депресија, покажува ново британско истражување. Експерти од Универзитетот…

18 ИНТРЕСЕНИ ПСИХОЛОШКИ ФАКТИ: Ако им кажете на другите за вашите планови, најверојатно нема да ги реализирате

Во човековата потсвест се кријат многу тајни, но научниците полека, но сигурно откриваат сè повеќе работи.Психологијата…

Ги видовте ли стомачните на Дауцен Крус

Дауцен Крус е во надобрата форма во животот. За време на одморот на Ибица, 34-годишниот поранешен…

”Water on Water”: Најуникатниот базен во Европа

Ако некогаш сте сакале да дознаете како е истовремено да се капете во солена вода од…

Правила за живот од големиот Ернест Хемингвеј

Иако денес е познат како еден од најдобрите писатели на сите времиња, Ернест Хемингвеј бил исто…

СРПСКИ КУРИР: Боки 13 со криминални пари преку Вук Јеремиќ ја финансирал српската опозиција која со протести го руши Вучиќ

Парите од аферата Рекет, која ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за…

Несекојдневни факти за најмладиот диктатор во светот Ким Џон Ун

Сам се потстрижува, постојано се смее на фотографии и има контрола дури и на поп музиката…