Грчките острови се полнат со мигранти, ЌЕ ТРГНАТ ЛИ КОН БАЛКАНОТ?

Само на грчкиот остров Лезбос во текот на викендот, заклучно со утрово, пристигнале 455 бегалци и…

Европа на Балкан не дава, а се противи на инвестициите од Кина

НИТ МЕ ЉУБИ, НИТ МЕ ДРУГОМ ДАЈЕ! Eвропската унија има намера да го интензивира дијалогот со…

Со два куршуми во глава е убиен активистот кој ги штитеше правата на племињата во Амазонија

Полицијата во Бразил го истражува убиството на активистот Максиел Переира дос Сантос, кој ги штитеше правата…

Првата канцеларија на ”GOOGLE” пред 20 години била во гаража

Денес сите секојдневно користиме Гугл и секој има слушнато за него. Тоа е огромна компанија вредна…

Најголемата камера во историјата е од 1900-та година, и тежела 635 килограми

За да ви стане јасно колку всушност напреднала технологијата на фотографирањето изминативе 100 години, само погледнете…

Дејзи-Меј Деметре: Инспиративното девојче без нозе но со големи соништа, настапи како модел на модната недела во Њујорк

Деветгодишен модел на кој му биле ампутирани двете нозе уште како бебе зеде учество на ревија…

13 научни откритија за кои човештвото треба да биде гордо

Секој ден сè повеќе се доближуваме до иднината од научно фантастичните филмови и книги. Веќе можеме…

Ако примените барем една од овие 4 мудрости на Толтеците ќе ви се преобрази животот

Идејата дека човечкиот род напредува со текот на времето е наметната во последниве 200-300 години од…

Зошто луѓето на старите фотографии никогаш не се смеат

Најверојатно сте виделе стари, црно-бели фотографии, на кои луѓе без никаков израз на лицето се загледани…

Заев и Мицковски утре на лидерска средба ќе ја решаваат судбината на СЈО

Нов обид на власта и опозицијата за договор за Законот за обвинителство. Утре вечер своите ставови…