Големи шумски пожари во кичевско и околината на Пробиштип

Кичево, Пробиштип, 14 септември 2019 (МИА) – Во моментов во кичевско беснее голем шумски пожар во…

Собранието ја разреши Катица со 102 гласа ”ЗА”

Собранието ја разреши специјалната јавна oбвинителка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против.…

За мераклиите на пивото: Пристигнува „СКОПСКО IPL“ – првото крафт пиво од Пивара Скопје

Пивара Скопје започна со производство на ново пиво – „СКОПСКО IPL“, прво од ваков вид на…

Цвеќињата биле оние што ги убивале диносаурусите, астероидот само го забрзал процесот

Досегашните докази дека ударот на астероидот бил кобен за диносаурусите како вид не се спорни, но…

Половина од нашето тело воопшто не е човечко

Од целото наше тело, само 43% е изградено од човечки клетки, а остатокот е вода, микроорганизми…

Видео кое ќе ве наежи: Руски хор ја пее „Македонско девојче“ (ВИДЕО)

Руски хор во кој повеќето членови се девојки исполнува една од најубавите традиционални Македонски песни која…

Мицкоски: Ќе ги замолам колегите од европските партии да не ги казнуваат граѓаните на Македонија поради арамиите на власт

-Ќе напишам писмо до сите наши сестрински партии, до претседателот Дол на Европската Народна Партија, со…

Целосен колапс во Шпанија поради исклучително редок метеоролошки феномен – расте бројот на мртви, а еден град целосно e потопен

Силното невреме кое ја погоди југоисточна Шпанија во петокот го однесе и третиот живот во подрачјето…

СНОУДЕН: Поранешни критичари признаа дека благодарение на моите отркритија денеска се живее „во подбар, послободен и побезбеден свет“

Едвард Сноуден, поранешниот американски разузнавач и свиркач, изјави дека дури и неговите поранешни критичари признале дека…

Најрадиоактивните места на Земјата каде што сè уште живеат луѓе

На 26 април се навршија 32 години од нуклеарната катастрофа во реакторот Чернобил, во украинскиот град…