11 градови кои тонат и може да исчезнат до 2100 година

Глобалните температури и нивоата на морињата и океаните се покачуваат, па градовите кои се наоѓаат во…

10 следни можни чекори во еволуцијата на човекот

Луѓето не престанале да еволуираат. Иако цивилизацијата не постои доволно долго за да забележиме некои големи…

16 секојдневни работи што се забранети во Северна Кореја

Светот почнува сѐ повеќе да се интересира за Северна Кореја. Лидерот и владата постојано се обидуваат…

Еруптира вулкан во Јапонија, исфрли пепел до 4000 метри висина (видео)

Еруптира еден од најактивните вулкани во Јапонија, Сакуријам пренесува Еј-би-си њуз. Според Советодавниот центар за вулканска…

10 луди теории на заговор за кои се испоставило дека се вистинити

Велат дека вистината е почудна од фикцијата. И тоа е точно! Сите овие „теории на заговор“…

Активисти за заштита на правата на животните упаднаа на ”матната” трибина на Шилегов во општина Аеродром (видео)

ГРАЃАНИТЕ МУ ТВИТНАА НА ВИЦЕПРЕМИЕРОТ: Бујар Османи да го продолжи филмот во Зајас каде што се вее само огромното албанско знаме

Вицепремиерот Бујар Османи, кој викендов во сопствена продукција „снимал филм“ за тоа на колку институции во…

Најстарите артефакти во светот

Ние луѓето навистина се воодушевуваме од најстарите примери кои се плод на креативноста и интелигенцијата. Артефактите…

Чудо од билка: Кога жените би ја користеле повеќе, помалку ќе им биде потребен гинеколог (рецепт)

Жените кои имаат разни гинеколошки проблеми, мора да слушнале за семоќната вркута. Вркута (лат. Alchemilla vulgaris)…

Десет години сум во ,,Харем” – исповед на Елена за животот во Египет

Елена пред десет години се омажи за маж од Египет и оттогаш живее во харем. Некогаш…