Дедо Љубе доби ослободителна пресуда за убиството во самоодбрана на разбојникот што се иживуваше со него и сопругата

Љубомир Митев (79) од Којково, на јавноста познат како дедо Љубе, ослободен е од обвинението за…

Француски студент се самозапалил поради финансиски проблеми, не можел да живее со 450 евра

Француски студент (22), во саботата се запалил пред универзитетскиот ресторан во Лион, поради финансиски проблеми и…

Напад со натриум-хидроксид во кинеска градинка, повредени 51 дете

Според кинеската новинска агенција Xīnhuá (新华), инцидентот се случил вчера попладне по локално време во градот…

НЕВЕРОЈАТНИ 1,6 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ ВО БУЏЕТОТ ЗА 2020

Во буџетот за следната година се предвидени 100 милиони денари за борба против аерозагадувањето, кажа премиерот…

Кавадарци добива паметни канти кои зборуваат, иноваторот Ангелков нуди евтино решение и против загадувањето!

Иновацијата на кавадарчанецот Димитрија Ангелков, паметни канти кои што зборуваат и ги усмеруваат граѓаните како да…

Израел: Непријателска ракета eксплодира среде автопат (видео)

Израел тврди дека повторно ќе ги насочи нападите  во Појасот Газа, доколку е потребно, изјави денеска…

Култот кон ликот на Ким Јонг-ун се негува меѓу диктатурата и религијата

Автор: Даг Бендоу     Нешенел интерест Северна Кореја несомнено е посебна. Ако ништо друго, барем…

(видео) Париз испратил „нон пејпер“ до ЕУ за менувањето на методологијата за проширување

До земјите членки на ЕУ, Париз испратил „нон пејпер“ за менувањето на методологијата за проширување на…

Alibaba оствари промет од неверојатни 38 милијарди долари само за еден ден

На кинескиот гигант „Alibaba“ му беа потребни само една минута и осум секунди за да достигне…

Отровната и експлозивна бомба Винил Хлорид останува во ОХИС

Додека една од двете горилници во Европа не прифати да го уништи винил хлоридот, Скопје е…