БОРЈАН ТОДОРОВ ИЛИ НИКОЛА ЈОВАНОВСКИ: „Hoжето“ од грбот на Груевски, на кафе со кумашинот Борјан Јовановски

Традицијата во Македонија наложува дека младоженецот или новопечениот татко кумот го бира од редот на најблиските…

Пак се запали автобус на ЈСП, до каде е контролата и одговорноста?

Се запали автобус на ЈСП во движење на улицата „Христо Татарчев“. Го управувал 46-годишниот Д.М., кој…

“Уште еден ден хаос во Венеција“ – градот кој исчезнува: Затворен плоштадот Свети Марко

Централниот плоштад Свети Марко во Венеција е поплавен и затворен за туристите додека пак водата повторно…

Фрламе храна колку цело Кочани да јаде цела година

Според податоците на Заводот за статистика, третина од населението во земјата не може да си дозволи…

Султан Сулејман имал 3 желби на смртната постела – сите занемеле кога ги чуле

Сулејман Величенствениот познат и како Кануни (Законодавецот) бил образован владетел. Тој зборувал 4 јазици: арапски, персиски,…

„Белата смрт“ демнее во Унгарија: Посебно предупредување за туристите кои се во таа земја

Метеоролозите го предупредуваат населението во Унгарија за природниот феномен познат како “бела смрт“. Според локалните жители,…

За 112 милиони евра, Љубљана доби модерен регионален центар за управување со отпад

Се работи за најголем центар од овој вид во Словенија, кој може да се пофали со…

Министерот Вулин објасни што се случува со Александар Вучиќ

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека е сигурен дека здравјето на претседателот Александар…

Два авиона се судрија на аеродром во Тексас

На Меѓународниот аеродром во „Сан Антонио“ во Тексас оштетени се два авиона откао едниот, што се…

Нервозата е неможност да се поднесе неизвесноста – Сурови животни вистини од Сигмунд Фројд

Сигмунд Фројд е австриски невролог, кој најдобро е познат како „татко“ на психоанализата. Иако можеби дел…