50 години од филмот „Битката на Неретва“: Пабло Пикасо го направил постерот, а буџетот лично го одобрил Тито

За потребите на филмот еден мост е урнат, поправан и повторно урнат, но поради густиот чад…

Во последните 5 дена во Албанија се почувствувани 1.300 земјотреси

Од утрото на 26-ти ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4…

Слеп пензионер сам изградил куќа, му помогнало кучето и развиеното чувство за допир, а имало и такви кои го злоупотребиле (видео)

Русинот Владимир Крисанов, слеп пензионер од селото Зарицки во областа Разан, решил да изградил нова куќа…

Кумановското Обвинителство поднело жалба на ослободителната пресуда за дедо Љубе

Основното јавно обвинителство Куманово, поднесе жалба на пресудата на Основниот суд во Куманово, со која го…

Град Скопје постави мерна станица за воздух на плоштадот ВМРО

На плоштадот ВМРО, во центарот на градот, Град Скопје постави мониторинг станица за мерење на квалитетот…

Леонардо ди Каприо му одговори на Болсонаро: Не сум виновен за пожарите во Амазон

Американскот актер Леонардо ди Каприо ги отфрли обвинувањата од бразилскиот претседател, Жаиро Болсонаро, дека поддржува организации…

Градоначалничката на Драч поднесе оставка по несреќната изјава дека се „задоволни со 50 жртви на ваков земјотрес“

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде…

„Зелена револуција“ до Заев: Покажете прво искреност и волја за решавање на проблемот, па ќе седнеме на маса

По добиената покана од премиерот Заев за средба со граѓанските организации, кои во петокот го одржаа…

Во Арачиново најдено изгорено возило кое веројатно било користено во нападот во „Алескандар Палас“

Телевизијата Алсат  пренесува дека според нејзини сознанија трагите од синоќешното пукање во хотелот „Александар Палас“ водат…

Тарик Филиповиќ за името „Северна Македонија“ (видео)

Популарниот хрватски водител Тарик Филиповиќ во квизот „Кој сака да биде милионер„, јасно гласно и кратко…