Изгубен град од големо древно царство е откриен во Етиопија

Археолозите откриле изгубен антички град во Етиопија кој бил населен над 1400 години. Градот бил дел…

Анонимен купувач ѝ ја врати култната кожена јакна на Оливија Њутн-Џон

Пејачката Оливија Њутн-Џон (71) се бори со рак веќе низа години, а во ноември минатата година,…

“Македонскиот јазик не постои, како бе не постои?”: Џамбазов во свој стил ја “демантираше” Бугарската академија

Медиумите денеска пишуваат за одлуката на Бугарската академија на науките (БАН) која смета дека македонскиот јазик…

Денешната полна месечина е последна во деценијата- еве зошто овој четврток е толку посебен!

Во четврток, 12 декември 2019 година (денеска), нè чека полна Месечина, која астролозите уште ја нарекуваат…

Сопругата на Кичеец за објавените снимки: Тоа се невистини

Сопругата на осудениот за „Рекет “ Зоран Милевски ,Мелина, за Канал 5 вели дека тоа е атак врз…

Македонскиот јазик е бугарски дијалект, се изјаснија бугарските академици

Бугарската академија на науките смета дека македонскиот јазик е само дијалект на бугарскиот за што постојат…

Трамп до Грета Тунберг: Олабави Грета, олабави

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска реагираше кон шведската активистка Грета Тунберг, нарекувајќи го смешно тоа…

Никој не верува дека се близнаци – едното дете е бело, а другото црно (видео)

Иако едното дете е бело, а другото црно, тие се близнаци. Даниел и Дејвид се родени…

Какви болести предизвикува загадениот воздух

Дишењето загаден воздух секако предизвикува здравствени компликации, а уште ако тоа трае со години, како во…

Прв лет на авион со потполно електричен погон

Авион со единствено електричен погон за прв пат имаше успешен лет. Авионот заедно со шест патници…