БЕРЛИН: „Климатските бегалци“ немаат право на азил во Германија

Оние што ги напуштаат матичните земји како резултат на климатските промени, немаат право да побараат азил…

Како на филм: Песочна бура голташе градови во Австралија

Малце беа пожарите, па сега во Австралија пристигна и огромна песочна бура која на снимките делува…

Средовечен маж се самозапалил во центарот на Кочани

Мажот со сериозни изгореници бил пренесен во Скопје за укажување медицинска помош. Маж на 40-годишна возраст…

Макрон ги исфрли израелските полицајци од француска црква во Ерусалим (ВИДЕО)

Францускиот претседател Емануел Макрон денес ги исфрли припадниците на израелската полиција од црквата Света Ана во…

ЦИА: САД му помагаа на Садам Хусеин кога го напаѓаше Иран

Документи, кои неодамна ги објави американската разузнавачка агенција ЦИА, покажуваат дека САД му помагале на ирачкиот…

Се претставил како инспектор и одзел 2.000 од старица од Свети Николе

78-годишна жена од Свети Николе пријавила дека непознато лице ја измамило дека е полициски инспектор од…

Путин: Да не експериментираме – на Русија ѝ е потребна цврста претседателска власт

Рускиот претседател Владимир Путин на денешната средба со претставници на Липецката област изјави дека на земја…

ОН го предупредуваат светот да се подготви за милиони климатски бегалци

Гранди отпатува во Давос, Швајцарија, на Светскиот економски форум неделава за да го пренесе своето предупредување…

Екс министерот Диме Спасов баталил политика – отворил ресторан во Шпанија?

Неколку функционери од владата на Груевски ја напуштија политиката и станаа угостители. Директорот на МЕПСО и…

Разбојници на кои им се смее целиот свет: Влегоа во златарницата, но излегувањето беше проблем (ВИДЕО)

Снимка од тројца крадци кои краделе во продавница за накит во северен Лондон во април 2019…