Трамп нудел 1 милијарда долари за вакцина за коронавирусот

Администрација на американскиот претседател Доналд Трамп и нудела на германската компанија CureVac (КјурВак) една милијарда долари…

Најцрн ден во Италија : Уште 368 починати од коронавирус

Уште 368 лица починале во Италија за последниве 24 часа, соопштија  тамошните медиуми. Заклучно од вчерашниот…

Негативни на коронавирус седумте пациенти кои денеска се тестираа

Резултатите на седумте пациенти кои претпладнево се тестираа се негативни на коронавирус, соопшти Министерството за здравство.…

Докторите апелираат: „Поради коронавирусот држете се подалеку од цигарите“

Турција- Членот на Научниот одбор на Министерството за здравство на Турција, проф. д-р Фусун Онер Ејубоглу, рече…

Изработена првата мапа за коронавирус во земјава

Состојбата со заболени лица од коронавирусот во земјава може да се следи на апликацијата http://gdi-sk.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/2096bd4b051b42948ac3f5747e80c3a5, која компанијата…

Во Дебар и Центар Жупа строго се почитуваат препораките

Жителите во општините Дебар и Центар Жупа го поминаа и второто деноноќие по прогласувањето на кризна…

Истражување на кинески епидемиолози: Како и на која оддалеченост се пренесува коронавирусот?

Коронавирусот може да преживее во воздухот најмалку 30 минути и да се пренесува на оддалеченост до…

Коронавирусот ја промени нашата реалност, сега живееме во еден сосема нов свет

Мал број луѓе пред два месеци, кога потврдените случаи на новиот коронавирус надвор од Кина сè…