„АЛКАЛОИД“ ДОНИРА 200.000 ЕВРА ЗА БОРБАТА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ И ГИ НАМАЛУВА ЦЕНИТЕ НА 158 СВОИ ПРОИЗВОДИ

„Алкалоид АД Скопје“ донира 12.300.000 денари (200.000 евра) на наменската донаторска сметка на Министерството за здравство,…

ЏОРЏИО ГОРИ, БЕРГАМО: Бројот на смртни случаи од коронавирусот може да е до четири пати поголем

Официјалните статистики може значително да ги потценат бројките на мртви од новиот коронавирус, изјави денеска градоначалникот…

Грета Тунберг мисли дека има коронавирус

– Грета Туберг мисли дека е „многу веројатно” да има коронавирус. Таа на Инстаграм напиша дека…

Речиси две милијарди луѓе во изолација: СЗО вели дека пандемијата се забрзува

Со повеќе од 1,8 милијарди луѓе во изолација, над 16.500 смртни случаи и здравствени системи на…

Нови 12 случаи со коронавирус, 7 во Скопје и 5 во Куманово – вкупно 148 дијагностицирани

Нови 12 заразени со коронавирус во земјава. Бројката е намалена за половина од вчера и завчера.…

Заев: Македонија почнува преговори за членство во ЕУ

Историска одлука во овие тешки времиња за нашиот народ, порача денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев…

Европа во карантин: колку долго реално можеме да си го дозволиме ова?

Владите го балансираат зголемувањето на бројот на мртви со потенцијалниот економски колапс, вели Политико. Владите имаат брутална…

Државата ќе плати за ново патување за сите на кои им пропаднаа патувањата поради коронаворусот

Ваучерите то ќе ги добијат туристичките агенции ќе важат за кое било патување до јануари 2021,…

ПОРАКА НА ЛЕКАРИТЕ ОД ДЕБАР: Ситуацијата е сериозна, пикот допрва нè чека, а каков ќе биде, зависи од нас! Почитувајте ги мерките

На фејсбук страната на Лекарската комора на Македонија е споделена пораката од докторите во Дебар. Сограѓани,…

Докторка на прес-конференција со Трамп откри дека имала температура: Претседателот тргна да бега (ВИДЕО)

На вчерашниот брифинг на тимот за борба против коронавирусот во Белата куќа, д-р Дебора Биркс откри…