Рускиот премиер позитивен на ковид-19 (ВИДЕО)

Тој го информирал претседателот Владимир Путин за својата состојба и ќе замине во самоизолација. За вршител…

Се предвидува рекорден пад на загадувањето на воздухот поради карантинот

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) објави рекорден пад на емисијата на јаглерод диоксид во воздухот во…

По укинувањето на карантинот, чекирањето на аеродромите ќе трае и по четири часа?

По укинувањето на карантинот, и се отворат границите и авионите повторно ќе почнат да летаат, влегувањето…

ТРАМП: Шведска плаќа тешка цена за својата одлука

По повод објавата на СЗО дека шведскиот модел на справуување со корона вирусот е модел за…

АДЕМИ: Се укинува државната матура, наставата продолжува онлајн до крајот на учебната година

Се укинува државната матура, училишната матура и завршниот испит за оваа учебна 2019/2020 година за ученици…

Двајцата штипски насилници добија казна затвор по 2,5 години

По две и пол години затвор заработија двајцата насилници, кои во јануари малтретираа и тепаа 21…

МЗ: Оздравени се 111 пациенти, потврдени се 23 нови случаи на ковид 19, починаа четири лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 111 оздравени пациенти во: Скопје-13,…

Чистиот воздух поради затворањето на Европа спаси 11.000 животи

Мерките и целата ситуација околу коронавирусот значително го подобрија квалитетот на воздухот во Европа, што пак…

Владата предупредува, авиокомпаниите продаваат карти

И покрај апелот на Министерството за транспорт и врски граѓаните да се воздржат од купување авиобилети…

Вучиќ: Србија по брзината на опоравување од кризата ќе биде меѓу водечките во Европа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека е можно да се укине вонредната состојба во земјата…