Племе еволуирало поради престојот под вода

Морските номади, или племето Бајау се жив доказ дека човечкиот организам е чудо на природата и…

По донесувањето на новиот закон, секој Филипинец треба да засади 10 дрвца пред завршувањето на своето образование. Резултатот е 525 милиони нови дрвjа за само една генерација

Замавот на глобалното затоплување го крена светот на нозе. Дури и државите кои не го потпишаа…

Рио де Жанеиро, Сон или Јаве

Рио де Жанеиро е основан во 1565-та година, а неговиот првичен назив бил „São Sebastião do…

Прво европско финале на “полупразни” трибини

Челзи го победи Арсенал со 4:1, и ја освои Лигата на Европа во финалето одиграно во…

Маки Нејмарови (видео)

Бразилскиот тинејџер Вевертон, ако не со друго, може да се пофали дека на првиот тренинг за…

Немилосрдна борба за живот во режија на мајката природа (видео)

Авторот на многу култни серијали поврзани со природата Дејвид Атенбороу, е актуелен со најновиот серијал “Династии“,…

17 Неверојатни Места За Кои Не Сте Знаеле Дека Постојат

Hvar, Croatia Burano, Italy Kravice, Bosnia and Herzegovina Dinant, Belgium Isle of Skye, Scotland Kylemore Abbey,…

Најдобри од најдобрите италијански плажи кои мора да ги посетите барем еднаш во животот!!

Италија – земја на пица и паста, земја на мода, култура и неверојатна убавина. Сплет на…

Серена победи, а сите зборуваат за нејзината противничка

Американската тенисерка Серена Вилијамс вчера се избори пласман во вториот круг на Ролан Гарос, по победата…

Пиењето на кафе во “кафичи” го срушило Отоманското Царство

Во краевите кои биле дел од Отоманската Империја, тешко дека може да се замисли животот без…