СЈО: Не ни се верува дека нашите плати ќе ги трошат за избори

Специјалното јавно обвинителство бара повлекување на амандманот на Буџетот на државата за 2020 година, што го…

ЕУ ќе плаќа по 10 000 евра за примен бегалец

Европската Комисија ќе им обезбеди финансиска помош на земјите членки на Европска Унија, кои ќе учествуваат…

Владата им ја зголеми платата, газдите им скратија храна и превоз

Почнуваат манипулациите со  исплатата на зголемената  минимална плата. Текстилни работнички од две конфекции во Делчево се…

ГЛАСЕН ТЕКСТИЛЕЦ: Газдите почнаа со изигрување на исплатата на минималната плата

Почнува на терен изигрувањето на исплатата на минималната плата, која треба да изнесува 14.500 денари. На…

Вчера беше најтоплиот ден во Австралија откако се води статистика

Вчера беше најтоплиот ден во Австралија откако се води статистика. Просечните температури во земјата беа 40,9…

Критично во грчкиот камп за мигранти – Деца се обидуваат да се самоубијат (ВИДЕО)

Се поголем број деца се обидуваат да извршат самоубиство или самоповредување, велат психолозите кои работат таму,…

Австрискиот суд го укина законот со кој за социјална помош мора да се знае германски

Странците во Австрија веќе нема да добиваат помала социјална помош ако не знаат германски јазик, пресуди…

Петков: „Прашање на време е кога Македонците ќе побараат дел од Бугарија“

„Раководството на Бугарија мора да заземе јасен став по повод обидот на Северна Македонија да постигне…

Крвав и гол маж бегал од “швалерисување“: Бил со девојка, а потоа се појавило нејзиното поранешно момче па брутално го нападнал

Овој маж бил присилен на бегство откако го нападнал поранешниот љубовник на неговата бремена девојка. Сето…

Милионска измама со лекови против рак! Дебело ги потплаќале лекарите! Во тек е најголемиот претрес во Германија во историјата

Германската полиција во Хамбург денес, во соработка со државното обвинителство, започнала акција за претрес во просториите…