Гастрономска мапа: Нутриционист ги анализира познатите кујни во светот

Нутриционистот Џорџ Хамлин-Вилијамс ги проучувал навиките за јадење низ целиот свет и ја открил тајната на…

Почнува сезоната на кисела зелка, еве зошто е добро да ја конзумирате

Киселата зелка е вистинско богатство на витамини и минерали и е одлична за имунитетот. Таа спаѓа…

Намирници со кои ке го забрзате метаболизмот и ќе изгубите во масни наслаги без да гладувате

Единствената работа што луѓето ја постигнуваат со строга диета е да го забават нивниот метаболизам и…

Нутриционистка разбива митови: За овие производи сите мислат дека не се здрави, но таа тврди дека го чуваат срцето и белите дроови

Моника Реинагел, позната нутриционистка која често дава совети за здрава исхрана, разбива некои митови за храната.…

5 навики кои влијаат штетно на мозокот

Мозокот е многу комплициран орган, а начинот на живот што го водиме има големо влијание врз…

Намирници во кои се наоѓаат најголемите количества на минерали

За човекот е многу важно да внесува доволен број на минерали во својот организам. Токму затоа кога…

Дваесет години се борела со неподнослива мигрена, а потоа се излекувала кога престанала да го јаде ова

31-годишната Леја Харисон, две децении патела од силни мигрени. Таа мислела дека станува збор за тумор…

Ако ги перете шарените алишта на 30 степени – правите огромна грешка

Ако ги перете шарените алишта на 30-40 степени правите огромна грешка. Многу домаќинки сметаат дека високите…

Студија: Ракот на дојка може да се открие со тест на крвта пет години пред да се покажат клиничките знаци

Ракот на дојка може да се открие пет години пред да се појават клиничките знаци кај…

Како се хранела Адел за да ослабне 30 килограми

Адел ослабна 30 килограми и тоа за релативно кратко време. Првичното воодушевување од нејзината одлична фигура…