Тројниот пакт и сојузот на Југославија со Хитлер: Траеше само 2 дена, но дали можеше да нѐ спаси од војната?

Трите фашистичко – нацистичко – империјалистички сојузници, Италија Германија и Јапонија на денешен ден 1940-та година…

Следува врнежливо време, на планините снег

Времето денеска и утре во земјава ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд. Локално врнежите…

Хорор на Нов Зеланд: Вулканот проработил додека имало туристи во кратерот! Пет загинати, повеќе од 20 исчезнати

Најмалку 5 лица загинале, а повеќе од 20 се водат како исчезнати, во ерупцијата на вулкан…

Хаос во Санкт Петербург, евакуирани училишта и болници кои добиле закана за поставени бомби

Десетина болници и неколку училишта во Санкт Петербург денеска добиле закани за поставени експлозивни направи, соопштија…

Руски вселенски товарен брод донесе новогодишни подароци на Меѓународната вселенска станица (видео)

Товарниот брод „Прогрес“ донесе на станицата бензин, опрема и разни други товари. Рускиот товарен вселенски брод…

Ерупцијата на вулкан во Нов Зеланд фатална за најмалку 5 лица, има и исчезнати (видео)

Најмалку пет лица загинаа и 20 се повредени, додека неколкумина се водат како исчезнати во денешната…

Студија: Со порастот на температурите во океаните снемува кислород

Климатските промени и загадувањето го истиснуваат кислородот од океаните, заканувајќи се за опстанокот на многу видови…

CРЦEТО НЕ И РAБOТЕЛO ЦEЛИ ШEСТ ЧAСА: Уcпеалa да пpeживeе без никaкви oштeтyвaњa

Една Британка наишла на cнeжнa бypa додека со својот сопруг планинарела во Шпанија. Нејзиното cpцe запрело,…

Трамп: Зошто Светска Банка и позајмува пари на Кина, кога и вака се премногу богати

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ја повика Светска Банка да престане со позајмувањето пари на Кина.…

Тито го киднапираа 13 денови, а кога се врати не беше истиот човек“: Последната исповед на Јованка Броз

На денешен ден пред 95 години е родена Јованка Броз, првата дама на СФРЈ, сопругата на…