Франција денес: Измерени највисоки температури во историјата

Топлотниот бран ја погоди скоро цела Европа, но во францускиот град ”Gallargues-le-Montueux” во петок на 28…

Роботи ќе заменат 20 милиони работници до 2030 година

Се очекува до 2030 година, роботи да ги заменат човечките работни капацитети за бројка од 20…

Летање со балони над Кападокија

Турскиот регион Кападокија е познат по интересниот пејзаж со вулканско потекло, како и подземниот град стар…

Најубавите национални паркови во Европа

Стариот континент е дом на многу национални паркови кои ќе ви го одземат здивот. Речиси секоја…

Европа на удар на рекордно висок топлотен бран: Франција инсталира привремени фонтани и помали јавни базени ширум земјата

Интензивен топлотен бран пристигнува во Европа наредните денови, а се очекува да бидат срушени и многу…

Шокантни слики од Карибите: Се појавуваат острови од отпад

Фотограф ни покажа дека штетата во океаните е веќе направена. На фотографиите се гледа како во…

Чернобил во серија и Чернобил во реалностa

И покрај огромната популарност на серијата и големиот број на позитивни коментари, има и такви кои…

На Бабиш не му е јасно: Што повеќе пари вложуваме во народот се повеќе се незадоволни

„Што повеќе пари владата вложува во плати, инвестиции, наука и истражување се повеќе луѓе се незадоволни“…

FBI објави тајни документи за Bigfoot

Архивата на ФБИ е меѓу најчуваните на светот. Во неа се чуваат вредни документи со ознака…

Како се славеше поразот на Ердоган во Истанбул

Откако се дознаа прелиминарните резултати на изборите за градоначалник на Истанбул, и откако Реџеп Таип Ердоган…