Најдобрите снимки од транзитот на Меркур помеѓу Земјата и Сонцето- Феномен што следен пат ќе се повтори во 2032

Вчера беше возбудлив ден за астрономите и вљубениците во астрономијата. Имавме прилика да видиме редок небесен…

Ердоган: „Во Турција во последните 17 години засадени се 4,5 милијарди садници“

„Ние ѝ припаѓаме на цивилизацијата која од нас бара да засадиме садница дури и кога гледаме…

Полицијата во Хонг Конг пукаше со вистински куршуми, застрелан 21-годишен демонстрант (видео)

Едно момче е рането кога полицијата во Хонг Конг отвори оган врз демонстрантите во текот на…

Боливискиот претседател Моралес поднесе оставка по заканите од воениот врв

Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека дава оставка, oткако претходно денеска доби закани од воениот врв…

Дубровник воведува петгодишна забрана за отворање нови ресторани

Градот Дубровник воведува петгодишна забрана за отворање нови ресторани, потврди градоначалникот, Мато Франковиќ. По ограничувањето на…

Демонстрантите во Боливија ги презедоа медиумите, претседателот бара помош од Папата

Противниците на претседателот Ево Моралес ги зазедоа зградите на два државни медиуми , на телевизијата на…

Турција се заканува: Од понеделник ги враќаме џихадистите во Европа!

Турција од понеделник, 11-ти ноември ќе започне да ги враќа дома странските припадници на Исла Ова…

Чудо: Рибарот спасил бела ајкула долга 6 метри : Еве како таа му се заблагодарува секој ден

Арнолд Поинтер редовно лови покрај брегот на Јужна Австралија. Пред неколку години, тој забележал огромна бела…

ЧИЛЕ: Како изгледа земјотрес од 6,3 степени додека стотина илјади луѓе протестираат (видео)

https://twitter.com/cortanews/status/1191476722841112576?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1191476722841112576%7Ctwgr%5E363937393b636f6e74726f6c&ref_url=https%3A%2F%2Fdenesen.mk%2Fvideo-chile-kako-izgleda-zemjotres-od-6-3-stepeni-dodeka-stotina-iljadi-lugje-protestiraat%2F

Полицијата се приклучи на протестите во Боливија , претседателот стравува од државен удар (видео)

Претседателот на Боливија , Ево Моралес изјави дека демократијата во земјата е во опасност , тврдејќи…