Амазонската прашума е на пат да стане савана

Интензитетот на уништување на шумите на бразилската Амазонска прашума е толку голема што  се смета дека…

Од новиот топлотен бран во Европа умираат луѓе, а во опасност е и Нотр Дам

Се очекува температурите во поголемиот дел на западна Европа денес повторно да достигнат рекордни нивоа, во…

Форбс: Нема милијардери на просторот од поранешна Југославија

Од илјадници милијардери во светот, според магазинот Форбс милијардер на територијата од поранешна Југославија се уште…

Напуштен танкер со 160 милиони литри нафта, со години плови по Црвеното Море

„Танкерот полн со нафта плови на крајбрежјето на Јемен, а ако дојде до експлозија тоа ќе…

ИСТРАЖУВАЊЕ: Што се има во млекото

Со помош на иновативни и многу сензитивни методи на истражување, Шпанско-Марокански научници востановиле дека може да…

Аватар ја изгуби титулата: филм со најголема заработка во историјата

Режисерот Џејмс Камерон нема добра недела, бидејќи неговиот ”Avatar” по 9 години ја изгуби титуала филм…

Игра на тронови од Северна Ирска направи сериозна туристичка атракција

Рекордни бројки се забележени оваа година во Северна Ирска кога туризмот е во прашање. Главен ”виновник”…

”Вратата кон пеколот”: Кратер кој гори 40 години

Во 1971 година во малото село Дарваза, околу 260 километри северно од главниот град Ашхабат во…

За сите оние кои пораснале во Југославија

Интересно видео од фотографии на кои се прикажани многу нешта временскиот период меѓу 70-те и 80-те:…

Николов и Шуклев не можат да влезат во Кина оти немале дооговор со турстичка агенција

Македонските авантуристи Џоко Шуклев и Ѓорѓи Николов утрово не можеа да ја преминат монголско-кинеската граница зашто немале договорено…