Со два куршуми во глава е убиен активистот кој ги штитеше правата на племињата во Амазонија

Полицијата во Бразил го истражува убиството на активистот Максиел Переира дос Сантос, кој ги штитеше правата…

Заев и Мицковски утре на лидерска средба ќе ја решаваат судбината на СЈО

Нов обид на власта и опозицијата за договор за Законот за обвинителство. Утре вечер своите ставови…

Уште е лето, но зимата веќе пристигна: Во Австрија и Италија паѓа снег, не престанува да вее!

Снег го забели Тирол, планскиот крај во срцето на Алпите, во Австрија. Во селото на 1470…

Апокалиптични облаци над Пула (видео)

Силно невреме ја зафатило Истра во Хрватска, каде силниот ветер ги оштетил крововите и кршел гранки.…

Тајфун го погоди Токио: Откажани летови, милиони се без струја, има и загинати (видео)

Едно лице загина, а десетици се повредени кога моќен тајфун утрово ја погоди областа Токио Повеќе…

Од вторник ќе разговараме за СЈО, денес славиме Ден на независност

Обвинителките на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) Фатиме Фетаи и Ленче Ристоска го претставуваат ова обвинителство на…

Луѓе внимавајте: Ќе го споделам ова, па макар да излезам будала

-Се надевам стравот и сомнежот ми се неосновани и дека погрешно претпоставувам, ама ќе го пишам…

ТРАМП: Да не бев јас бројот на жртвите од ураганот Доријан ќе беше многу поголем

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека бројот на жртвите од ураганот Доријан на Бахамите би можел…

Sony претстави специјална роденденска верзија на култниот Walkman

Новиот уред, освен изгледот, нема речиси ништо заедничко со оригиналниот Walkman. Станува збор за дигитален плеер…

Околу 460.000 Македонци не можат да си дозволат три оброка во денот

Многу луѓе ширум светот сè уште гладуваат. Сепак, на глобално ниво ние сме безгрижни потрошувачи, фрлајќи…