Четиридневна работна недела е повеќе од незибежна доколку сакаме да се справиме со климатските промени

Британските работници ќе мора да се префрлат на девет часовна (четири дневна работна недела) работна недела…

Етиопија ќе насади 4 милијарди дрвја во борбата против уништувањето на шумите

4 милијарди дрвjа – односно по 40 дрвја по персона ќе насади втората по население држава…

Зошто се плаче на “големо” кога ќе се појави Ким Џонг Ун

Деновиве во јавноста излезе една бизарна фотографија на која сите плачат а еден се смее. Кога…

Излегоа во вселената да зачистат (видео)

Космонаутите Алексиј Овчинин и Олег Кононенко излегоа од Меѓународната веселнска станица, и беа надвор цели 6…

“РАСПУКА” Етна, за да не потсети дека нема играње со природата

Еден од ретките активни вулкани во Европа, Етна кој се наоѓа помеѓу сицилијанските градови Месина и…

Најочекуваниот ден во каленадрот на “смартфоните”

Изглегувањето на наследникот на iPhone ХЅ, наречен iPhone 11, сигурно е најочекуваниот момент во светот на…

Дали рециклираните пластични патишта ќе помогнат да ја спасииме планетата?

Пластичниот отпад е дефинитивно најзагрижувачкиот момент на секоја држава. Ова претставува нерешен проблем дури и на…

Јапонците почнаа да отвараат кафулиња за гушкање

Јапонците дефинитивно се нација поразлична од сите други. Кај нив нивото на упорноста, дисциплината и трудољубивоста…

По донесувањето на новиот закон, секој Филипинец треба да засади 10 дрвца пред завршувањето на своето образование. Резултатот е 525 милиони нови дрвjа за само една генерација

Замавот на глобалното затоплување го крена светот на нозе. Дури и државите кои не го потпишаа…

Фејсбук избриша 2,2 милијарди лажни профили

Во првите три месеци од 2019 компанијата избриша рекордни 2.2 милијарди лажни профили, една милијарда повеќе…