САД се разочарале од негативната одлука нa Европскиот совет

САД изразија разочараност затоа што Европскиот совет не додели датум за преговори заМакедонија и за Албанија.…

Пред една година Макрон ги убедуваше македонските граѓани: Гласајте за членство во ЕУ и НАТО со поддршка на Преспанскиот договор

Емануел Макрон, претседателот на Франција, стави вето на започнувањето на преговори за членство на Европската Унија…

ЗАЕВ И ДИМИТРОВ ЌЕ СИ ПОДНЕСАТ OCTABKИ!!! Последни информации од Брисел – Заев најавил ocтaвкa, Димитров се поздравил со делегацијата

Зоран Заев ќе си поднесе оставка, дознава „Инфомакс“ од доверливи и добро упатни извори во СДСМ.…

Јасно е дека Владата неформално е падната, но нема автоматизам за тоа дали и каква друга ќе ја наследи

Уште по пролетните избори за Европскиот Парламент и ставот на Макрон за потреба од идно реорганизирање…

Макрон ја напуштил пленарната сала во зградата „Европа“ во Брисел по жестоките критики од колегите за одлуката за Македонија

Темата за проширувањето била повторно отворена пред лидерите на земјите-членки, при што неколкумина премиери, според изворот…

Ципрас: Европските вредности понекогаш се посилни на Балканот отколку во Брисел

Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот отколку во Брисел, напиша на Твитер поранешниот грчки премиер…

Хан: Ова е екстремно разочарување, можна е дестабилизација на Балканот

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на Твитер по вчерашниот неуспех на лидерите на ЕУ…

Прес-конференција на Мицкоски во 13:30 часот

Во просториите на Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, денеска во 13:30 часот, ќе се одржи прес…

ВО ИГРА Е И ОСТАВКА: Заев се врати од Брисел и ги свика министрите на консултации

Премиерот Зоран Заев се врати од Брисел, и во моментот е во Владата, каде има политички консултации…

МАКЕДОНИЈА ИЗВИСИ: Датум за преговори дефинитивно нема, прашањето се затвора за „догледно време“

Лидерите на Европската унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето,…