Мон Сен Мишел е место како од бајките, а за некои и извор на инспирација

На само неколку часа возење од Париз, ќе влезете во магичниот свет на прекрасни пејсажи, природа…

Оваа куќа е архитектонско ЧУДО ВО ХРВАТСКА. Доаѓаат од Европа само за да ја видат

Во оазата на медитерански мириси и пеењето на птиците, недалеку од морето, на еден остров во…

Хрватското гратче со 5.000 жители е меѓу најубавите тајни места во Европа

„Есента е најубавото годишно време за шетање низ Европа затоа што има помалку туристи, а времето…

Пингвин плива 8.000 километри секоја година за да го посети својот спасител

Бразилски рибар, кој пронашол пингвин во критична состојба, прекриен со нафта и заробен во карпи, го…

Ова е најбезбедниот и најчистиот град на светот – во него возењето автомобил е луксуз

Сингапур е единствен, модерен и престижен град, полн со убавина и интересни работи. Со своите 700…

7 извонредни дестинации кои морате да ги посетите оваа есен (фото)

Доаѓањето на есента ја бои природата во жива палета на топли жолти, портокалови и црвени нијанси…

Кратко, ама слатко: Колку минути дневно треба поминеме во природа за да го ублажиме стресот?

Многубројни истражувања одамна докажаа дека престојувањето во природа ги репродуцира последиците од стресот. Оддалечувањето од секојдневната…

Зошто грчките острови се во сино-бела комбинација

Доколку некој ве праша што ви текнува прво кога ќе помислите на Грција, можеби ќе одговорите:…

Овие неверојатни туристички дестинации изгледаат како да се од друга планета

Иако турстичките патувања во вселената се споменуваат сè почесто, и понатаму се само теорија или извесна…

Одмор на море и за 100 евра? Еве каде и како да летувате

Предсезоната е секогаш време кога се резервираат одмори ако сакате да поминете поевтино и имате плиток…