Американски нобеловец: Најлошото од коронавирусот ќе помине побрзо отколку што се мисли

Нобеловецот и биофизичар од Стенфорд, Мајкл Левит, започнал со анализирање на бројни случаи на коронавирус во…

Заев: Македонија почнува преговори за членство во ЕУ

Историска одлука во овие тешки времиња за нашиот народ, порача денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев…

Уште еден тежок ден за Италија – За 24 часа коронавирусот однесе 793 животи а зарази 6.577

Италија доживеа уште еден тежок ден кога е во прашање смртниот биланс од коронавирусот. За 24…

Трамп бара државата да преземе акции од компаниите на кои им дава помош

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Владата би требало да преземе дел од акциите во компаниите,…

На скопскиот аеродром вечерва слетал авион од Брисел, неколку патници се носат на тестирање

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес конференција соопшти дека предмалку на скопскиот аеродром слетал…

Филипче: Подготвени сме да ги примиме сите пациенти, групен карантин за 200 патници

Вкупно има 26 пациенти заболени од корона вирус, од кои 17 во Скопје, а 9 во…

ММФ: Подготвени сме за заеми од 1.000 милијарди долари и отпишување на долгови

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска објави дека е подготвен да мобилизира 1.000 милијарди американски долари заеми…

Досега издадени 400 решенија за домашна изолација

Околу 400 решенија за домашна изолација досега има здадено Државниот здравствен и санитарен инспекторат, дознава „Фокус“.…

СЗО прогласи пандемија

Женева – Изразувајќи се поголема загриженост заради растот на инфекции Светската здравствена организација денеска прогласи дека глобалната…

Коронавирусот ја испразни Мека-АПОКАЛИПТИЧНИ СНИМКИ ОД СВЕТОТО КАБЕ

Застрашувачка и морничава глетка владее на местото кај што се собирале илјадици луѓе, поради тоа што…