Од новиот топлотен бран во Европа умираат луѓе, а во опасност е и Нотр Дам

Се очекува температурите во поголемиот дел на западна Европа денес повторно да достигнат рекордни нивоа, во…

Најтопол јуни во историјата на планетарно ниво

Топлотниот бран кој ја зафати Европа беше многу интензивен и предизвика мерење на највисоки температури во…

Метеоролозите предупредуваат! Пеколните температури дорпва доаѓаат! Дали ќе се повтори летото од 2003-та кога поради горештините починаа 70.000 луѓе?!

Водечките европски климатолози и метеоролози предупредуваат дека “потенцијално историски смртоносен топлотен бран ќе ја погоди Европа”.…

10 ЖИВОПИСНИ ПАТУВАЊА СО ВОЗ НИЗ ЕВРОПА

Не постои подобар начин да се видат селата и природата низ Европа, од патување со воз.…

Најубавите национални паркови во Европа

Стариот континент е дом на многу национални паркови кои ќе ви го одземат здивот. Речиси секоја…

Европа на удар на рекордно висок топлотен бран: Франција инсталира привремени фонтани и помали јавни базени ширум земјата

Интензивен топлотен бран пристигнува во Европа наредните денови, а се очекува да бидат срушени и многу…

Ако дојде до војна, оваа карта покажува кој би се борел за својата земја

“Ако дојде до војна, дали би се бореле за својата земја и би го ризикувале својот…

Великанот ја прегази Европа! Составот на Вардар по втор пат пиша историја (Видео)

Титуалта во Лигата на шампиноите по втор пат беше освоеона од страна на најдобриот македонски ракометен…