Мудрост на италијански начин: Кој се познава себеси, го познава целиот свет

Вкусна храна, весел народ и неверојатна култура – сето тоа е Италија. Според многумина таа е…

Италијанскиот остров Капри, оаза на Тиренското Море

Капри е одалечен околу еден час пат по вода од Наполи. Кога ќе пристигнете на препознатливото…

Небото ја бомбардираше Италија (видео)

Во големото невреме во кое 18 лица се хоспитализирани поради повреди на главата, небото ја бомбардираше…

Италија најверојатно ќе мора да ја напушти еврозоната

Освен официјален Рим, се поголем број економски експерти од светот сметаат дека Италија мора да ја…

“РАСПУКА” Етна, за да не потсети дека нема играње со природата

Еден од ретките активни вулкани во Европа, Етна кој се наоѓа помеѓу сицилијанските градови Месина и…

Најдобри од најдобрите италијански плажи кои мора да ги посетите барем еднаш во животот!!

Италија – земја на пица и паста, земја на мода, култура и неверојатна убавина. Сплет на…

Италијанско градче продава прекрасни куќи по цена од 1 евро

Италијанското гратче Мусомели, на југот од Сицилија нуди купување на напуштени градски недвижнини по пат на…