„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ НОЌВА ПО ПОЛНОЌ ВО ИСТОРИСКИ ПОХОД ЗА ДВА ОСКАРА

Македонија денес влегува во историјата на Академијата за филмска уметност и наука, бидејќи името на државата…

КОЛКУ СОВРШЕН ФИЛМ ЗА ОВОЈ МОМЕНТ, ВЕЛИ ХОЛИВУДСКАТА ЅВЕЗДА ЏЕЈМИ ЛИ КЕРТИС ЗА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“

Холивудската ѕвезда Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер за македонскиот документарец…

Прекрасната Атиџе и „Медена земја“ против алчните луѓе што го уништуваат светот

Медена земја е бисер на македонската кинематографија кој досега собра бројни награди низ целиот свет, а…

АТИЏЕ И ПЧЕЛИТЕ ЌЕ ПОБЕДАТ ВО БИТКАТА НА ПРИРОДАТА СО ДЕСТРУКТИВНОТО, ВЕЛИ ТИМОТ НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ ПО ИСТОРИСКИТЕ ДВЕ НОМИНАЦИИ ЗА ОСКАР

„Атиџе и пчелите се прототип за новиот генетски материјал, кој треба да победи во битката на…

„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ СО ДВЕ НОМИНАЦИИ ЗА ОСКАР, ЗА НАЈДОБАР ДОКУМЕНТАРЕЦ И ЗА СТРАНСКИ ФИЛМ, ИСПИША ИСТОРИЈА

„Медена земја“ е филм за Атиџе Муратова, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее…

Успехот продолжува: „Медена земја“ влегува во трка за „Оскар“

Според правилата на американската Академија за филмска уметност и наука, „Медена земја“ го исполнува едниот од…