9 луѓе со супермоќи кои ниту науката не може да ги објасни

Сите сонуваат за уникатни моќи, но некои луѓе навистина ги имаат. Запознајте ги мажот што не…

Научниците пронајдоа начин како повторно да ги израснат изгубените заби

Над четвртина од луѓето ги губат сите нивни заби додека да наполнат 74 години. Иако забните…

Пронашол јајца од диносаурус стари 66 милиони години, додека си играл во песокот

Десет годишно момче од Кина, додека си играл во песокот пронашол фосилизирано гнездо од диносаурус со…

На кој начин се поврзани емоциите и здравјето

Кога сме бесни ни расте крвниот притисок, од љубомора неможеме да спиеме а од стресот се…

Откриен нов начин за уништување на ќелиите на карциномот

Научниците открија нова слабост на карциномот кој ги присилува ќелиите на туморот на преоптеретување и самодеструкција.…

Докажано: Мирисот на солта и шумот на брановите имаат лековито дејство!

Не само што морето нè прави поопуштени поради самиот факт што конечно можеме да се опуштиме…