„Форбс“: Лажат за пожарите во Амазон

Светската вознемиреност од пожарите во Амазон е непотребна, пожари таму секогаш имало, сечата на шумите е…

Мрак во Сао Паоло во 15 часот по локално време, предизвикан од пожарите

Нотр Дам vs Природа

Извинување до идните генерации

Сателитски снимки од Амазон

Како противпожарен авион влегува во пеколот (видео)

Авиони и хеликоптери помагаа во гасењето на огромните пожари на вториот најголем грчки остров, Евија. Токму…

Пожарите во Сибир сѐ уште траат, а светот нема претстава за каква глобална катастрофа се работи

Рекордните летни пожари, кои беснеат повеќе од два месеци, оваа година уништија рекордна површина на шума,…

Мало мече не сака да го испушти од прегратка човекот кој го спасил од пожарот (видео)

Во последните денови се локализирани десетина пожари на териториja од 3.700 хектари во сибирската република Јакутија,…